Vnímání míry nepořádku, bince či „bordelu“ je u každého člověka jiné. Co je pro jednoho neuvěřitelný binec, je pro druhého v pohodě. Důležitým měřítkem je prý to, zda najdete snadno věc, kterou hledáte. Když každou chvíli něco nemůžete najít, byť danou věc určitě někde máte, přichází poznání, že nadešel čas vhodný k úklidu a nastolení pořádku ve svých věcech.

dva stoly v obýváku


Jsou lidé založením pořádkumilovní, kterým nečiní problém pořádek nejen vytvořit, ale i udržet. Někdy však je smysl pro pořádek natolik přebujelý, že se vymyká standardu a stává se obtěžujícím nejen pro okolí, ale i pro takto postiženou osobu. Obvykle se jedná o lidi, kteří mají rádi pravidla a řídí se jimi. Když věci nejsou na svých místech, tak jsou vyvedeni z duševní rovnováhy. Příkladem mohou být autisté či lidé s poruchou autistického spektra. Mnozí z nich lpí na přesném a trvale stejném rozmístění věcí. Neurotici nebo lidé s obsedantně kompulzivní poruchou mohou mít s tzv. nepořádkem také problém a úzkostlivě uklízí a vyžadují absolutní dodržování pravidel.


Protipólem jsou lidé tzv. kreativní, u kterých obvykle přísný pořádek nepanuje a při práci nebo doma ve svém prostředí mají z vnějšího pohledu tzv. organizovaný chaos. Přestože pro pořádkumilovné jedince nepřehledný binec, oni ví, kde co najít. Ovšem i zde platí všeho s mírou. Někdy je za nepořádkem pouze lenost, nechuť uklízet anebo prostě člověk k udržování pořádku nikdy vedený nebyl. Běžný je nepořádek u pubertálních dětí, které se ale s věkem obvykle znormalizují. Zejména ve svém bytě.
nepořádek na stole


Pokud je nepořádek neúnosným a člověk není schopen uklidit, může za tím být duševní porucha. Například u deprese je každá činnost nadlidským výkonem, proto se může stát, že takový jedinec není schopen se o příbytek starat. Zrovna tak u psychotických pacientů nebo alkoholiků bývá v bytě extrémní nepořádek. Speciální skupinu představují sběrači, kteří zaneřádí byt neuvěřitelným množstvím nepotřebných starých věcí a nedokáží nic vyhodit.


Samozřejmě nic se nemá přehánět, ale pravidelný úklid je potřebné provádět nejen z estetického, ale i z hygienického hlediska. Všichni známe ten příjemný pocit, když se domácnost uklidí, je čistá a voňavá.