Svět okolo nás nám přináší nové a nové záhady. Vědci prahnou po jejich zkoumání, ale bez nejnovější techniky to není možné. Mezi velmi žhavou novinku patří objevení výskytu rádiových záblesku. Vědci zatím pouze předpokládají, že mohou vznikat při obrovských vesmírných explozích, jako je supernova nebo třeba srážka černých děr. Letí k nám rychlostí blesku miliardu let. A jejich prozkoumání může přinést nové informace o složení vesmíru. Při lovu těchto rádiových záblesků instalovali astronomové vysokorychlostní kamery na radioteleskop v Nizozemí. A na tyto kamery byl připojen superpočítač, který je považován za nejvýkonnější.

sluneční výbuch

Superpočítač ARTS by bral každý hráč videoher

 

Už podle názvu superpočítač je jasné, že to nebude žádné tintítko. Disponuje opravdu velmi výkonným procesorem. Širokoúhlé kamery, které snímají rádiové záblesky, musí za sekundu vytvořit 20 tisíc snímků. A aby bylo možné tak velké množství snímků kvalitně vytvořit a zpracovat bylo potřeba přijít s nějakým hodně výkonným počítačem. Nizozemští astronomové to tedy vzali do vlastních rukou a superpočítač nejen vymysleli, ale také sestrojili. Celý tento počítač pohánějí grafické procesory, které ke hraní používají velmi často hráči počítačových her. A čím disponuje tento počítač, že je nazýván superpočítačem? Zmíněných grafických procesorů tam najdete 200. A zvládnou zpracovat neskutečné množství dat. Uvádí se až 4 terabajty za sekundu. Pro představu, je to mnohem více než zvládne zpracovat celý internet v Nizozemí, kde jak už bylo uváděno, tento počítač vznikl.

věděcký stroj

Extrémní zatížení superpočítačů

 

Síla hardwaru i softwaru u těchto velmi výkonnostních počítačů je velmi velká. Proto přináší i spoustu problémů. Mezi největší samozřejmě patří ochlazování a napájení. Tyto počítače jsou totiž sestavovány z velkého množství paralelně zapojených procesorů. A jejich spotřeba je opravdu gigantická. Dalším problémem je vysoký přenos dat. Rychlost přenosu je limitována rychlostí světla ať už se jedná o optickou nebo kabelovou síť.