Znáte to. Ráno vstanete, uvaříte si kávu, pro děti čaj a pak zjistíte, že nemáte doma ani rohlík. Zase. Po krátké hádce s protějškem, kdože zase půjde nakoupit, prohráváte. Zase. Dlužno říci, že to není v dnešní době taková hrůza, jelikož obchody s potravinami jsou doslova na každém rohu a nebydlíme-li v pusté poušti, jistě najdeme alespoň jeden obchod se základními potravinami i v malé vísce.  Co to jsou základní potraviny? Jde o potraviny, které požíváme často a opakovaně. Konzumujeme je buď přímo, nebo po tepelném zpracování.
pečené zboží
1.       Pečivo – chléb, rohlíky, housky, bagety, koláče… Tak bychom mohli pokračovat dlouho. Pečivo se na celém světě těší veliké oblibě a patří právem k potravinám denní potřeby. Je samozřejmě nejchutnější čerstvé, proto ho kupujeme téměř každý den. Supermarkety dnes mají vlastní pekárny, které připravují nejrůznější sortiment čerstvý po celý den, stejně tak malé soukromé pekárny v zapadlých ulicích měst. Nakupovat můžeme nejen klasické pšeničné výrobky, k dostání je i pečivo celozrnné, žitné, špaldové a mnoho dalších.
mističky malin
2.       Ovoce a zelenina se taktéž řadí k potravinám, které nakupujeme velmi často. Ačkoliv je možné je nějakou dobu uskladnit v chladničce, nevydrží čerstvé moc dlouho. Naštěstí je pryč doba, kdy jsme na banány čekali dlouhé fronty jen proto, abychom zjistili, že už došly a dlouho nebudou k mání. Nyní máme v prodejnách na výběr z opravdu rozmanitých druhů plodů. Není žádnou výjimkou, že vystavené exotické ovoce vůbec neznáme. Supermarkety nabízí oproti malým obchodům více druhů ovoce i zeleniny a je pravdou, že i ceny tohoto zboží jsou většinou mnohem nižší.  Kvalita bývá však lepší právě v malých obchodech.
maso v prodejně
3.       Maso a uzeniny jednoznačně patří do skupiny potravin denní potřeby. A v tomto případě není nic lepšího než mít svého, osvědčeného řezníka. Víme odkud maso, které kupujeme, pochází. To u supermarketu není moc jisté. Navíc ceny masa bývají v prodejních řetězcích téměř totožné s cenami masa přímo od řezníka, jelikož tam ještě platíme balení.
Ať už nakupujeme rádi nebo ne, nákupu potravin denní potřeby se nevyhneme. Ledaže bychom pěstovali pšenici a z té si upekli chléb. Ledaže bychom měli sad jabloní a skleníky plné okurek a rajčat. A pastviny plné krav, chlévy plné prasat a kurníky plné drůbeže. No, já osobně budu raději chodit do supermarketu. Klidně dvakrát denně.