V životě jsou jisté situace, které se nedají naplánovat, a častokrát nám dovedou změnit priority neuvěřitelným způsobem. Například taková havárie vodovodního řadu. Pokud venku v zimě, v třeskutých mrazech praskne potrubí, může to znamenat výpadek v dodávce vody pro celé sídliště. Tehdy se však vzniklé situaci přizpůsobíme mnohem lépe, než v okamžiku, kdy nám voda praskne přímo v bytě nebo v domě.

instalatérský hasák

Nestává se to často, ale nelze to nikdy a nikde vyloučit. Představte si například to, že vám instalatérská firma rozvede vodu v suterénu domu, kde máte zřízenou prádelnu, a kvůli vadě materiálu na jedné z armatur dojde k prasklině, kterou začne voda stříkat jako z vodotrysku. A přihodí se to zrovna na Štědrý den dopoledne, kdy je celá rodina ve sváteční náladě, a děti, namísto aby si v poklidu hrály ve svém pokoji, zvědavě nakukují do prádelny a sledují vás, jak vytíráte z podlahy několik kbelíků vody.

instalatérské nářadí

V takové situaci nemůžete čekat čtyři dny, až skončí svátky, závada se musí opravit ihned, a pokud uzavřete hlavní uzávěr vody, nebude možné vodu využívat ani v kuchyni, kde je pro přípravu slavnostní večeře více, než nutná.

Tehdy pak usedáte do obýváku a vytáčíte telefonní číslo havarijního servisu. Instalatér na druhém konci telefonního spojení možná nebude zrovna skákat nadšením do stropu, ale přece jen je to jeho profese, a pokud poskytuje zrovna v ten den havarijní pohotovost, nebude se vymlouvat na sváteční okamžik a bude to pro něj pracovní den, jako každý jiný.

A kdy, kromě tekoucí vody v bytě, volat pohotovost třeba i v nočních hodinách? Odklad nesnese zejména závada na vytápění, pokud venku mrzne a na provozu topného systému závisí život vaší rodiny. Neodkladné záležitosti jsou i poruchy plynových zařízení a rozvodů, kdy cítíte někde plyn. Ostatní poruchy, jako je např. ucpaný odpad, mohou obvykle počkat alespoň do druhého dne do rána.