Puzzle – mozek potřebuje neustálé podněty, aby mohl efektivně pracovat i ve stáří. Čím méně jej zaměstnáváme, tím více lenivíme, mozkové buňky odumírají a cítíme se, jak se říká, pod psa. Možná i vy máte podobnou zkušenost již za sebou a dobře si uvědomujete, jak důležitá je myšlenková činnost. Zaměstnejte vaši mysl něčím zábavným, co uklidňuje a zároveň povzbuzuje kreativitu a tvůrčí mysl. Ideální jsou deskové hry nebo puzzle. Skvělé hobby pro každého, malým dětem stačí ke štěstí jen 50 dílků, dospělí by si měli vyzkoušet skládat složitější témata s alespoň pěti sty dílky.
výroba hrnku
Sbírání keramiky – žádná sbírka věcí by neměla přerůst do extrému, ale pokud jsou ve sbírce věci užitečné, anebo předměty, s nimiž vás spojuje nějaký prožitek, proč ne. Věnujte se třeba sbírání keramiky, tato činnost propojuje dekorativní účel s užitnou hodnotou a může posloužit i vašim blízkým. Vystavené kusy vám zároveň připomenou zajímavá místa a okamžiky, kdy jste si jednotlivé kusy pořídili. A pokud skutečně hledáte zajímavé a unikátní výtvory, poohlédněte se po tzv. chodské keramice nebo po výrobcích z dílny Maříž u Slavonic.
Hraní na hudební nástroj – kdo má dostatek trpělivosti a chce opravdu něco dokázat, mohl by začít s výukou na nějaký hudební nástroj. Může to být cokoliv, oslovit vás může i docela obyčejná foukací harmonika. Pro začátečníky je velice vhodná kytara nebo zobcová flétna.
čtení u moře 
Čtení – dnešní doba příliš nenahrává klidné zábavě ve volném čase, stále větší stres nás nutí být doslova v jednom kole a to se pak projeví i na kvalitě našeho života. To je však velká chyba, měli bychom si vyhradit několik hodin denně také pro své vlastní já a být jen sami se sebou a se svými niternými myšlenkami. Čtení nesmírně rozvíjí fantazii, a pokud máte v ruce vhodný žánr, dokáže i uklidnit a nasměrovat mysl správným směrem – do vašeho nitra. Někteří odborníci tvrdí, že bychom měli za rok přečíst alespoň deset titulů.