Bazény se staly nedílnou součástí našich zahrad. Ovšem pokud se v něm chceme koupat skutečně celou sezónu, pak se o něj musíme také patřičně starat. Každý majitel totiž ví, že jde v podstatě o nikdy nekončící boj s invazí řas a sinic, napadanými listy, květy, brouky, případně i drobnými zvířaty, která tam ukončí svůj život. Je tedy jasné, že musíme mít způsob, jak se těchto nečistot zbavit. Problém je, že některé z nich, zvláště pak řasy a jiné mikroorganismy, jsou příliš malé, než aby je zachytila síťka či filtrační zařízení. Musíme tedy použít něco jiného.

Poměrně oblíbeným prostředkem je shlukovač 5l chlorito.cz, látka, kterou nalijeme do bazénu a která způsobí, že se právě tyto mikroorganismy spojí do větších, pevných shluků. Ty lze následně vybrat síťkou nebo zachytit filtrem. Tak lze odstranit i ty nečistoty, u kterých by to jinak bylo nemožné.

klasický zahradní bazén

Zdálo by se, že toto je skutečně ideální situace, a že by tedy tento prostředek měl používat každý. Ovšem, jak už to tak bývá, situace není až tak jednoduchá. V první řadě zde máme fakt, že funguje pouze od určitého množství nečistot ve vodě. Nelze jej tedy používat jako preventivní opatření.

Dále je tu fakt, že se jedná o poměrně agresivní chemikálii. To znamená nejen to, že bychom měli důsledně dodržovat doporučené množství, ale zároveň také po použití sledovat parametry v bazénu, které by nám ukázaly, zda je vše v pořádku a zda je použití shlukovače nějak nerozhodilo. Může se totiž stát, že po použití bude voda alespoň po nějaký čas nevhodná ke koupání.

průzračná voda v bazénu

V neposlední řadě je tu cena. Pokud chceme kvalitní přípravek, pak se musíme připravit na to, že bude přeci jen stát poněkud více. Rozhodně tedy nebudeme chtít jím plýtvat. Je tedy dobré používat jej jen tehdy, pokud je to skutečně potřeba, tedy až ve chvíli, kdy se voda začne mírně kalit a ztrácet svou průzračnost. Jinak to nemá prakticky žádný efekt.