Kvalitně odvedená práce se bez kvalitních a přesných nástrojů zkrátka neobejde. Pokud pracujete v kovovýrobě, bude se vám hodit přesný výstružník.

Kuželový výstružník – jak se s ním pracuje a kdy se bez něj neobejdete?

Výstružník je nástroj, který je vyrobený z rychlořezné oceli a jde o upínací nástroj. Slouží k přesnějšímu opracování již předem vyvrtaných otvorů. S jeho pomocí se následně dokončují otvory, které mohou mít buď válcové, nebo kuželovité otvory. V kovovýrobě se bez něj neobejdete, ale poslouží i běžným domácím kutilům. Během samotného vrtání totiž nikdy nemůžete dosáhnout takové přesnosti, jakou potřebujete. A právě o přesnost se následně postará výstružník, který může být různě veliký. Vrtaný materiál správně opracuje, tím se dosáhne požadovaného výsledku během prací.

pexels-photo-1249611

Přesnost především

Výstružník obsahuje ostré břity, které jsou uzpůsobeny tak, aby dosahovaly co největší přesnosti. Výstružník kuželový slouží především k výrobě otvorů do kovových materiálů. Podle svých požadavků na konkrétní průměr otvoru si pak můžete zvolit i velikost samotného výstružníku. Rozměry by měly vždy perfektně sedět, jen tak lze dosáhnout stoprocentního výsledku.

Bez kvalitních nástrojů nemůže být nikdy žádná práce provedena úplně, dokonale a především přesně. Předejdete tak případným nehodám a problémům. Existují pak dva druhy výstružníků, mohou být buďto ruční nebo strojní, záleží na tom s čím konkrétně pracujete a o jaký materiál se jedná.

pexels-photo-834892

Jak se výstružníky upínají

Jak již bylo řečeno, jde o upínací nástroj. K tomu se využívají takzvané volné vložky. Díky volným vložkám se nástroj otáčí pomalu a to kolmo ke své ose. Tímto způsobem je pak veden již předem vyvrtaným otvorem a obrábění je přesné a kvalitně odvedená práce je to nejdůležitější.

Počet břitů na výstružníku bývá zpravidla sudý. Sudý počet se používá proto, aby bylo co nejvíce usnadněno měření daného a požadovaného průměry otvoru. To také velmi usnadňuje práci a především samotné vrtání.

Vrtání otvorů do jakéhokoliv materiálu si žádá velkou přesnost, vše je prováděno za vysoké řezné rychlosti, kvalitní výstružníky mají velkou trvanlivost a vyznačují se vysokou odolností materiálu.