Peníze jsou něco, co my lidé nedokážeme oželet. A nedokážeme si už snad ani představit, co by obnášel život bez těchto. Natolik už se staly finanční prostředky součástí našich životů.

Všichni tedy víme, že peníze potřebujeme, a všichni víme teoreticky i to, jak je získat. Většina našinců ví, že se tyto vydělávají prací, a chudá nebo takzvaně nepřizpůsobivá část naší společnosti ví i to, že se k nim dá v určité míře přijít v podobě nejrůznějších dávek. Takže je logické, že všichni aspoň nějaké peníze máme nebo mít můžeme. Ale toto jejich množství nemusí být nezbytně dostatečné. Jsou i případy, kdy my lidé potřebujeme lepší finanční zajištění, než jaké je nám dopřáno.

polské zloté

Jenže nestačí-li nám peníze, obvykle to nespraví naše touha mít jich víc. Peníze navrch k tomu, co jsme získali, si také musíme nějak zasloužit. A ani takové docela banální půjčky se neposkytují jen tak komukoliv, i zde jsou určité zásluhy o jejich získání nezbytné.

Například u bankovních půjček musíme prokázat svoji schopnost půjčené peníze vrátit tím, že máme dost vysoké příjmy, registry dlužníků bez nežádoucích záznamů, že nám nehrozí exekuce a nejsme ani nějak jinak předluženi. Když to patřičně doložíme, dostaneme tu nějakou tu půjčku na přilepšenou, a pak už stačí ji jenom vhodně využít a později splatit.

polské peníze

A když nám v bance nepůjčí, protože prý není zřejmé, zda bychom půjčené peníze splácet dokázali? Pak nám může často pomoci americká hypotéka bez registru. Jelikož i u té sice musíme nabídnout záruky, že půjčené peníze i s poplatky a úroky vrátíme, ale tady se spokojují se zástavou nemovitosti a schopností žadatele z nějakých příjmů splácet. Což je snadnější řešení než to bankovní.

A proto se našincům často podaří půjčku sehnat. Ten, kdo není beznadějně předlužený, má vždycky nějakou naději. Přinejmenším tu nebankovní.