Je pravdou, že obezitou už není léta společenským tématem číslo jedna. Mimo jiné za to může i její velké rozšíření. Když už je obézní skoro každý čtvrtý Čech, příliš se to neřeší. Nicméně právě toto je nebezpečné, jelikož s opravdu velkou nadváhou přicházejí i různé nemoci, které mohou přejít až do chronicity. Nejedná se přitom pouze o nemoci, které zasahují tělesnou schránku, ale rovněž dokáží zásadním způsobem ovlivnit i lidskou psychiku. Není tak vůbec od věci dělat maximum pro to, aby se člověk nikdy obézním nestal. Hodně tomu může přispět i preventivní chování.

Smoothie s borůvkami

Zásadním preventivním aspektem je vážení se. Kdo nezná svou váhu, ten nemůže případě začít adekvátně hubnout. Ještě lepší je znát své BMI. To není potřeba počítat z hlavy nebo na papíře, k tomuto účelu může stejně dobře posloužit i BMI kalkulačka, která se dá najít na mnoha serverech o zdravé výživě a životním stylu obecně.

Hlavní je jídlo

Když kalkulačka zahlásí problém, je dobré to v čas řešit. V tomto případě to znamená začít redukovat nadbytečné kilogramy za pomocí jídla. Víceméně tohle obvykle stačí. Je však nutné vyřadit z jídelníčku co nejvíce nezdravých věcí, které obsahují spoustu nezdravých tuků, respektive cukrů. Tyto potraviny, případně polotovary lze nahradit třeba zeleninou. U té není potřeba se obávat toho, že by snad dostal jeden hlad, jelikož dokáže dostatečně zasytit na dlouhou dobu. A když ne, vždy je možné sníst další jeden nebo dva kousky, a to zcela bez jakýchkoliv postihů. Zelenina je totiž nekalorická, a tudíž se po ní nepřibírá.

Snídaně

Když to nejde

Obvykle lidé, mají-li motivaci a správně si navrhnou jídelníček, hubnou sami bez pomoci. Ne vždy je však možné takto postupovat. Někdy prostě hubnutí nejde, ať se člověk snaží sebevíc. V takovém případě je vhodné vyhledat odborníka, ideálně dietologa, který se na celý problém podívá profesionálníma očima.