Naprostá většina žen se pravidelně voní svou oblíbenou vůni, některá upřednostňuje výraznou, jiná naopak spíše jemnější. Ale vyznáte se v jednotlivých druzích parfému? A víte, jaký je mezi nimi rozdíl nebo jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jednotlivé druhy je možné rozdělit do čtyř základních kategorií, a to na základě podílu vonných látek. Podle toho rozeznáváme:
parfém clasic
1. PARFÉMOVÁ VODA
Podíl vonných látek v přibližném rozmezí 15-40 %. Tedy vůbec nejvíce, z toho důvodu mají parfémové vody obecně nejintenzivnější vůni a také bývají cenově nejdražší. Tato kategorie se ale někdy dělí i na dvě skupiny – na samotný parfém a parfémovou vodu, která se vyznačuje nižším podílem vonných esencí.

2. TOALETNÍ VODA
Podíl vonných látek v přibližném rozmezí 12-15 %, je velice oblíbená a rozšířená.

3. KOLÍNSKÁ VODA
Podíl vonných látek v přibližném rozmezí 6-12 %, lze používat i přímo na obličej. Vzhledem k poměru látek mohou snižovat podráždění pokožky.
parfém pro dámu
4. SPLACH PERFUME
Méně známá kategorie a zároveň s nejnižším podílem vonných esencí, podíl vonných látek je totiž v přibližném rozmezí pouze okolo 1%.
Pokud jste někdy byli v parfumerii, pravděpodobně jste se již setkali s tím, že samotný parfém se skládá ze tří částí, které by měly být pokud možno v určité harmonii. Konkrétně se jedná se o:

a) hlavu – je nejvýraznější vůní, kterou ucítíme ihned po aplikaci
b) srdce – nejvýrazněji je cítíme až později a voní déle než hlava
c) základ – udržují se nejdéle a jen pomalu vyprchávají.

Dle dalšího rozdělení existuje mnoho druhů parfémů, jež se dělí do dalších kategorií. Můžeme si tak zakoupit parfémy s vůní květinovou, která je vůbec nejoblíbenější (růže, jasmín, ylang-ylang…), citrusovou (citron, pomeranč, bergamot…), orientální (koření, vanilka, santalové dřevo…), koženou (jedná se především o pánské vůně), kapradinovou a mnohými dalšími.