Schodiště bez zábradlí nebrat! Je nebezpečné, pro mnohé, starší či indisponované osoby namáhavé a na první pohled mu něco chybí. Jsem přesvědčený o tom, že při pohledu na schodiště, které není opatřeno zábradlím, by spousta lidí couvla a odmítla by po něm vystupovat, byť by ve vyšším patře na ně čekalo něco velmi zajímavého. Strach a obavy svazují nejen ruce, ale tvrdnou z nich i nohy.

Kovové zábradlí

Naopak schody opatřené vhodným zábradlím působí na první pohled bezpečně a schůdně. Mohou být skvělým doplňkem interiéru i jakýmsi solitérem v něm. To ale záleží na místě umístění samotného schodiště. A i když zábradlí nemá být zrovna nějakým prvkem interiéru, který láká oči na první pohled, musí být „festovní“ a umně vyrobené. Madla musí hezky klouzat a nesmí hrozit nějaké zranění osob, které se o ně budou opírat. Zábradlí schodiště vyrábíme spolu se schodištěm jako kompletní dodávku, nebo můžeme zákazníkovi vyrobit pouze zábradlí. To se stává, pokud schody jsou řešeny v rámci celkové hrubé stavby anebo jsou použity nějaké oblíbené prefabrikáty.

Zábradlí může být vyrobeno z různých materiálů, případně i v kombinaci dvou či více druhů materiálů. Na zábradlí se používá kované železo, nerezová ocel, mosaz, různé dřeviny nebo i sklo. Velice žádané pro moderní stavby jsou zábradlí, která jsou vyrobená právě jen a jen ze skla. Jde o skleněné desky. Při pohledu z dálky vyvolávají pocit, že na schodišti vůbec žádné zábradlí není. Prozradí se jen až díky spojkám (většinou z nerezu). Samozřejmě ve větší blízkosti je už dobře rozeznatelná hrana skleněné desky.

Do vyššího patra jedině s pomocí zábradlí

Sklo je možné kombinovat s jinými materiály. Většinou se zákazníci i architekti přiklánějí k nerezové oceli, nebo hladce opracovaném dřevěném materiálu. Sklo, ne sklo, klasikou zůstávají zábradlí dřevěná, kovaná, případně v kombinaci těchto materiálů. My do požadavků zákazníka mnoho nehovoříme. Jen, na základě zkušeností a s přihlédnutím k technologickým postupům, doporučíme nejvhodnější variantu. Konečné slovo, má ale zákazník.