Sušené ovoce je velmi oblíbené, ať už jako pochutina nebo jako součást výrobků teplé či studené kuchyně. V dnešní době je oceňováno také jako zdravá svačina mezi jídly, kdy, pokud si vyberete ovoce nedoslazované, doplníte množství vlákniny, minerálů a vitamínů bez zbytečných umělých dochucovadel, barviv a konzervantů.

papája

Na této stránce naleznete velké množství druhů sušeného ovoce, takže si budete moci vybrat, které Vás láká nejvíce. Jedním z nejoblíbenějších druhů je sušená papája Vesela-veverka. Jedná se o exotické ovoce, které u nás známe až poslední dobou. Bylina s dřevnatící lodyhou, na které papája roste, je k nalezení ve Střední Americe, ale dnes také v téměř všech paleotropických oblastech jako je Polynésie, Nový Zéland a další. Rostliny mohou dosahovat výšky až 10 m a jejich plodem jsou bobule připomínající tykev, které mohou vážit mezi 0,5 až 10 kg podle druhu. Uvnitř plod obsahuje velké množství semínek, které jsou palčivé chuti, a proto se nevyužívají. Jinak dužina svou chutí připomíná meloun a dá se konzumovat syrová, kompotovaná, využívá se také pro marmelády nebo ovocné nápoje.

sušená papája

Papája obsahuje velké množství vitamínů, jako je A, B, C a také minerály (draslík, vápník, železo či fosfor). V dužině se nachází enzym papain, který jednak zajišťuje lehký, téměř neznatelný zápach ovoce, ale také podporuje trávení. Její pozitivní efekt můžete pozorovat na kvalitě vlasů či pokožky. Navíc je silně zásadotvorná, což pomáhá tělu vyrovnat se s acidózou, kterou si způsobujeme jinými, ne vždy zdravými potravinami. Zajímavostí je například to, že je se z rostliny nevyužívají pouze plody, ale také listy. Do nich totiž Indiáni balili maso, aby ho uchovali déle čerstvé a maso takto získalo příjemnou křehkost.

Je vhodné ještě zmínit, že zde, v tomto obchodě, najdete papáju nedoslazovanou přidaným cukrem a nemusíte se ani bát obsahu oxidu siřičitého.