I před pandemií jsme si mohli nakupovat cokoli online a kolikrát se díky tomu dalo poměrně dobře ušetřit, využívali jsme různé sociální sítě či online komentovali nějaké články. A někteří lidé pracovali z domova díky internetovému připojení.
Jak nastala covid pandemie, v podstatě kdo mohl pracovat z domova, přešel. Většinou se jednalo o administrativní pozice či lidi, co se živili jako telefonní operátoři. Školy se zavřely a děti se učily online z domova a paní učitelky se snažily i přes veškeré komplikace děti vzdělat.
Některé učitelky prosily rodiče, aby během jejich výuky nechodili v pozadí ve spodním prádle s láhví a nekomentovali vyučování. Pravdou je, že některé děti si během hodiny hrály online hry, takže to braly tak nějak na pohodu.
Pravdou je, že nyní bez problému si můžeme na internetu vyhledat online kurz na cokoli.
A nejednou učitelky zaslechly, jak dítě v zápalu hry začalo křičet: „Dělej, střílej!“
Veškerá jednání a schůzky se převážně dělaly přes google meet či ZOOM a jiné aplikace. Divadlo či koncerty mohli lidé sledovat pouze online a oblečení, knihy a boty lidé nakupovali také přes internet. Jak jinak, když všechno bylo zavřené?
Některé firmy přišly na to, že pracovat online se vyplatí, ušetří za energie, nemusí si pronajímat pro své zaměstnance tak velké prostory a někteří zaměstnanci to zas uvítali, že nemusí opouštět své domovy a mohou si pracovat v klidu a v teple domova.
Podle všeho se zvýšil počet nakupujících přes internet a je to poměrně logické, když většina obchodů byla zavřených a někteří museli nakupovat i potraviny či léky přes internet, protože byli různě v karanténě a izolaci.
Občas ale internet může mít výpadky a my si uvědomujeme, jak jsme vlastně na životě online dosti závislí, i kdybychom jen řešili sociální sítě, psaní e-mailů, placení v internetovém bankovnictví, vyhledávání informací. Online život je naší nedílnou součástí a internet v podstatě naše pravá ruka a jakási kompenzace reálného života. Internet a online styl života nám nechyběl a dokázali jsme bez něho žít v pohodě, ale jakmile jsme ho začali využívat, jsme na něm, řekněme, tak trochu závislí.
Dokázali byste žít bez internetu?